Norveç, İrlanda ve İspanya’dan Filistin devletini tanıma kararı

Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin devletini resmen tanıma kararı aldı. Norveç, Filistin’i uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde tanıyacaklarını bildirdi, üç ülkenin tanıma kararlarının 28 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini belirtti. Başbakan Jonas Gahr Store, konuya ilişkin bu sabah yaptığı basın açıklamasında, iki devletli çözümün İsrail’in de çıkarına olduğunu ifade ederek tanıma kararının bunu mümkün kılabileceğini vurguladı.

‘1967 SINIRLARIYLA 28 MAYIS’TA TANINACAK’

Store, Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ile yaptığı basın toplantısında, “Norveç hükümeti, Norveç’in Filistin’i bir devlet olarak tanımasına karar verdi” dedi. Açıklamada, Filistin’in Avrupa’daki benzer görüşe sahip ülkelerle eş zamanlı, uluslararası hukuka ve BMGK kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs’ta tanınacağı belirtildi.

Filistin devletini tanımanın, yaşanan çatışmalarda zemin kaybeden güçleri desteklemenin bir yolu olduğunu söyleyen Başbakan Store, bu kararın aynı zamanda diğer ülkelere ve bir dizi Avrupa ülkesine benzer bir adım atma konusunda güçlü bir mesaj gönderdiğini söyledi. Bu açıklamanın ardından konuşan İrlanda Başbakanı Simon Harris de İrlanda’nın Filistin’i devlet olarak tanıyacağını açıkladı. İrlanda Başbakanı, daha fazla ülkenin de benzer bir adım atarak kendilerine katılmasını beklediğini söyledi.

SANCHEZ: FİLİSTİN DEVLETİNİ 28 MAYIS’TA TANIYACAĞIZ

Reuters haber ajansına konuşan, konuya aşina bir kaynak, İrlanda hükümetinin de benzer bir kararla bugün Filistin devletini tanıma kararını duyuracağını söylemişti. Yine Reuters’a konuşan İspanya hükümetinden bir kaynak ise Başbakan Pedro Sanchez’in 22 Mayıs Çarşamba günü bağımsız bir Filistin devletini tanıdıklarını açıklayacağı bilisini vermişti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, bu haberlerin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin bakanları kurulunun 28 Mayıs Salı günü bağımsız Filistin devletini tanıyacağını bildirdi.

İSRAİL’DEN İKİ ÜLKE BÜYÜKELÇİLERİNİ GERİ ÇAĞIRMA KARARI

Norveç ve İrlanda’nın açıklamalarının ardından, İsrail Dışişleri Bakanı İsrael Katz, İsrail’in iki ülkedeki büyükelçilerinin derhal geri çağrılması talimatının verildiğini açıkladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir