Araç sahipleri dikkat! Sıfır araç muayenesinde yeni prosedür

Türkiye genelinde trafiğe kayıtlı 25 milyondan fazla araç bulunmakta ve bu araçların belirli periyotlarla muayeneden geçmesi zorunlu. Ancak, yeni araç sahipleri için bu süre ilk üç yıl içinde gerekli değil.

TÜVTÜRK, araç muayenelerinde yaşanan yoğunluğu azaltmak için yeni adımlar atmıştır. Önceki yıllarda başlattığı egzoz emisyon ölçümü işlemini farklı yetkili bayilere devretme uygulaması, muayene süreçlerinin daha erken tamamlanmasını sağlamıştır. Ayrıca, randevu sistemi yoğunluğunu hafifletmek için Türkiye’nin 77 ilinde mobil istasyonlar faaliyete geçirilmiştir.

Bu mobil istasyonlarda binek otomobil, traktör ve motosiklet muayeneleri yapılabilmekte, ancak hava destekli hidrolik fren sistemine sahip araçların muayeneleri yalnızca sabit istasyonlarda gerçekleştirilebilmektedir. Egzoz gazı emisyon ölçümü ise sadece sabit ve yetkilendirilmiş mobil istasyonlarda yapılmaktadır. Traktörlerin muayenesi ise hem mobil hem de sabit istasyonlarda yapılabilmektedir.

TÜVTÜRK, yeni yılda gezici istasyon sayısını artırma hedefiyle, araç sahiplerine daha rahat ve erişilebilir hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Bu değişiklikler, araçların güvenliği ve çevreye duyarlılığını artırmayı hedefleyen geniş çaplı bir stratejinin parçası olarak değerlendirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir