ABD, Filistin’in BM üyeliğini veto etti

15 üyeli BMGK’da 12 ‘Evet’ oyu verilirken, Birleşik Krallık ve İsviçre çekimser kaldı. Böylelikle daimî üye sıfatlı 5 ülkeden biri olan ve veto hakkı her türlü tasarıyı engelleyebilen ABD, Filistin’in 2011 yılından sonra ilk kez tam üye statüsü kazanmasını öngören tasarıyı reddetmiş oldu.

‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM İSTİYORUZ’

BMGK oturumunda veto kullanan ABD BM Büyükelçi Yardımcısı Robert Wood, oylamadan sonra yaptığı açıklamada ABD’nin İsrail ve Filistin arasında iki devletli çözüm istediğini savundu. “Başvuru sahibinin Devlet olarak kabul edilme kriterlerini karşılayıp karşılamadığına ilişkin çözülmemiş sorular bulunmaktadır” diyen ve Filistin’deki Mahmud Abbas yönetiminin, devlet olmaya hazırlık niteliklerinin oluşturulmasına yardımcı olmak için gerekli reformları gerçekleştirmediğini öne süren Wood, bu sebeplerden ötürü ABD’nin ‘Hayır’ oyu verdiğini söyledi. Aynı oturumda söz alan Filistinli BM Büyükelçisi Riyad Mansur ise “Bu kararın geçmemesi irademizi yıkamayacak ve kararlılığımızı mağlup edemeyecek” dedi.

ÇİN’DEN TEPKİ

– Çin, Filistin’in reddedilmesine tepki göstererek, Orta Doğu’da kalıcı barışın tek yolunun bağımsız Filistin devletinin kurulmasından geçtiğini açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Cien, “Tarih ve insanlık, ABD’nin bu eylemlerini hatırlayacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir